Vizitoni
Radio Shqip

You are not connected. Please login or register

Faktorėt qė influencojnė negativisht nė dėshirėn seksuale

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Admin

avatar
Admin
Ndėrsa pėr pjesėn mė tė madhe tė njerėzve seksi ėshtė gjėja mė e kėndshme shpėrblyese nė botė, pėr shkencėtarėt ėshtė njė zinxhir reaksionesh biologjike. Nė njė kohė kur kafshėt kryejnė aktin vetėm pėr t'u shumuar, seksi ėshtė pėr njerėzit edhe njė formė argėtimi. Emocionet dhe kėnaqėsia janė pjesė e rėndėsishme e jetės nė ēift. Kėshtu njė ēift forcohet nesh pėrjetohet ndjesia dhe ndjenja nė marrėdhėniet seksuale. Pas njė pėrjetimi tė tillė tė vrullshėm, trupi pėr tė marrė veten trupi ka nevojė pėr nj fazė qetėsie, pulsi, frymėmarrja, trysnia e gjakut normalizohen. Megjithatė midis midis mashkullit dhe femrės ka ndryshime. Nxitja krijon atmosferėn e pėrshtatshme pėr kryerjen e marėdhėnieve seksuale, prandaj dhe faza e ngacmimit ėshtė e rėndėsishme pėr tė realizuar aktin e pėrbashkėt. Puthjet dhe ledhatimet janė njė fazė e rėndėsishme pėrgatitore pėr marėdhėniet seksuale. Pėr njerėzit akti seksual ėshtė gjithashtu njė faktor i rėndėsishėm pėr tė pasur njė lidhje tė fortė dhe tė shėndetshme me partnerin. Njeriu ka disa periudha nė jetėn e tij ku dėshira pėr seks shtohet apo pakėsohet. Zakonisht kėto periudha kanė formėn e dallgėve, pra edhe nėse ndonjėherė nuk do tė keni dėshirė pėr tė pasur marrėdhėnie mos u mėrzisni pasi do te jetė njė situatė e pėrkohshme. Nevoja seksuale midis partnerėve nuk ecėn gjithnjė paralelisht. Kjo gjė mund tė sjellė probleme nė lidhjen e tyre. Jo gjithmonė duhen besuar tė afėrmit apo shokėt tė cilėt ju thonė qė kanė tė paktėn 3 herė nė javė marrėdhėnie me partnerin e tyre. Nga kėrkime tė ndryshme qė janė zhvilluar ėshtė konstatuar qė njerėzit kryejnė mė rrallė aktin seksual se sa u tregojnė njerėzve tė tjerė. Kėshtu rreth 40% e burrave midis moshės 18 dhe 45 vjeē kryejnė mė pak se njė herė ne 2 javė aktin seksual.

Monotonia nė shtrat

Kini kujdes nga monotonia nė shtrat. Rreziku mė i madh nė njė marrėdhėnie tė gjatė seksuale ėshtė mėrzitja dhe monotonia nė shtrat. Monotonia si dhe irritimet e vogla tė pėrditshme tė cilat merren me vete kur shkon nė shtrat mund tė influencojnė negativisht motivin pėr tė pasur marrėdhėnie me partnerin. Nga kjo vjen qė kryerja e aktit tė rrallohet nga njė herė apo dy nė javė nė njė herė nė muaj ose mė rrallė se kaq. Kur ēifti vjen nė njė situatė tė tillė ėshtė mirė tė krijohet diēka e re. Njė faktor i rėndėsishėm nė kėtė periudhė ėshtė kreativiteti i cili e mban lidhjen sa mė tė freskėt.
Faktorėt qė ndikojnė nė jetėn seksuale
Faktorė tė tjerė tė cilėt influencojnė negativisht dėshirėn pėr tė pasur marrėdhėnie seksuale janė tek femrat:
- frika pėr marrjen e ndonjė sėmundjeje gjatė aktit seksual
- pėrdorimi i ilaēit kundėr mbetjes shtatzėnė (anti-conception). Disa lloje tė tilla ilaēesh pėrbėhen nga njė sasi e madhe progestoroni i cili ul dėshirėn pėr tė pasur marrėdhėnie
- pasja e njė vaginė tė thatė
Tek burrat faktorėt negativė janė:
- tensioni pėr tė kryer aktin seksual sa mė suksesshėm
- pėrdorimi i tejkaluar i alkoolit
Seksologėt amerikanė Masters dhe Johnson konstatuan qė 47% e femrave pas lindjes, tė paktėn pėr njė periudhė prej 3 muajsh kanė pak dėshirė pėr tė pasur marrėdhėnie seksuale. Rreth 22% nga femrat e pyetura kishin pushuar sė kryeri aktin seksual.

Marrėdhėniet pa komplekse

Pėr disa femra fakti se mund tė harrojnė kofshėt e pastėrvitura gjatė aktit seksual ėshtė kaq e zakonshme sa edhe mundėsia pėr tė harruar emrin e tyre pėr momentin. E ēuditshme ėshtė se, ndonėse tė gjitha femrat janė nė dijeni tė faktit se duhet tė largojnė nga mendja ēdo kompleks, pak prej tyre janė krejtėsisht tė pėrkushtuara, duke humbur nė vazhdim momente kėnaqėsie. Shumė prej tyre nuk duan tė zhvishen krejtėsisht dhe fillojnė tė marrin poza tė ndryshme gjatė aktit dhe si rrjedhim nuk arrijnė tė provojnė kėnaqėsinė e seksit nė pėrmasat e tij reale. Pavarėsisht se cilat janė pasiguritė tuaja, ekzistojnė mėnyra pėr t'i luftuar. Bėni njė udhėtim tė shkurtėr nė tė kaluarėn, kujtoni tė gjitha komplimentet qė iu kanė bėrė herė pas here rreth pjesėve tė ndryshme tė trupit tuaj. Pėrqendrojeni vėmendjen nė atė eksperiencė seksuale qė po kryeni dhe vetė ndėrgjegjėsohuni se nuk ėshtė trupi qė bėn aktin seksual, por vetė akti.

Preferencat dhe fantazia

Mos e nėnvleftėsoni veten dhe nė pėrgjithėsi mos prisni kurrė nga meshkujt. Nėse ndjeheni se niveli i hormoneve ėshtė ngritur nė kufij tė konsiderueshėm merreni vetė iniciativėn. Natyrisht qė ēdo femėr udhėheq me mėnyrėn e saj tė veēantė, ndaj nuk duhet tė krahasoheni me tė tjerat. Por mbi tė gjitha, mos harroni tė kujdeseni pėr nevojat tuaja. Kjo nuk do tė thotė se nuk duhen respektuar nevojat e partnerit, por pėrderisa ju keni kėsaj here timonin nė dorė, bėni atė qė nė tė vėrtetė dėshironi. Duke pėrdorur kėtė strategji, arrini qė tė kufizoni ankthin e partnerit, pasi atij nė kėtė rast nuk i duhet tė provojė se ēfarė iu pėlqen. Madje, ky ėshtė njė mėsim i mirė pėr t'i treguar atij preferencat tuaja me qėllim qė t'i ketė parasysh edhe nė rastet e tjera. Mos nguroni tė lini tė lirė fantazinė, askush nuk do t'ju keqkuptojė. Specialistėt theksojnė se sa mė e lirshme tė jeni gjatė njė akti seksual aq mė mirė do tė kaloni.

Eksperienca e mirė seksuale

E dini se ēfarė thonė amerikanėt pėr picėn dhe seksin? Edhe nė rastet kur ėshtė i keq, ėshtė mjaft i mirė. Ne, si popull mesdhetar, nuk jemi aspak dakord. Seksi i keq mund tė na shtyjė tė mendojmė se diēka nuk shkon mirė apo dikush nga partnerėt nuk ka oreks, pra ka tė dashur. Por nėse jeni ju, ajo qė bėn seks jo tė mirė, atėherė duhet tė kontrolloni tė gjithė elementėt pėrbėrės tė njė akti seksual nėse ato funksionojnė mirė, qė nga veshja juaj e deri tek aromat qė pėrdorni. Nuk duhet ta fusni shumė herė nė krevat seksin e keq pasi mė pas e bėn rrugė. Megjithatė, nuk duhet tė shqetėsoheni, pasi nė ēdo lodhje ka momente "dėshtimi" tė pėrkohshėm, tė cilat me kalimin e kohės ose rregullohen ose nė fund lidhja merr fund. Eksperienca e mirė seksuale, s'do thotė njė listė e gjatė me gjėra qė duhet me doemos t'i provoni akoma edhe nėse nuk ju pėlqejnė. Ekzistojnė disa parametra ndriēues qė mund t'iu shndėrrojnė nė njė femėr tė pjekur seksualisht.

Shiko profilin e anėtarit http://shqipstar.forummotion.com

Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi