Vizitoni
Radio Shqip

You are not connected. Please login or register

Si tė martoheni me njė miliarder?

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Si tė martoheni me njė miliarder? prej Sat Mar 15, 2008 6:27 am

Admin

avatar
Admin
Revista amerikane "Forbes" publikoi para disa ditėsh listėn e njerėzve mė tė pasur nė botė. Pėr tė qenė nė atė listė, duhen tė paktėn njė miliardė dollarė. Por revista e specializuar nė pasqyrimin e detajeve, qė i konsideron funksionale dhe argėtuese ka menduar qė nga kjo listė tė nxjerrė njė listė tjetėr, atė tė beqareve miliarderė.
Nė listė janė dhjetė prej beqarėve mė tė pasur tė botės, pėr tė cilėt revista "Forbes" ofron njė profil tė detajuar tė statusit tė tyre, pasurisė, stilit tė jetesės, interesave tė tyre personale, mėnyrės sė argėtimit dhe numrit tė fėmijėve, nėse ata kanė. Njė prej beqarėve mė tė lakmuar nė listė ėshtė princi gjerman Albert von Turn und Taxis, vetėm 24 vjeē. Qė nė moshėn 21 vjeēare ai ka qenė pjesė e listės sė njerėzve mė tė pasur tė botės, duke qėndruar nė listė pėr tre vite radhazi si miliarderi mė i ri i botės. ka studiuar pėr ekonomi dhe teologji nė Skoci. Nė moshėn 18-vjeēare njė portofol multi-miliarder qė pėrfshin prona, vepra arti dhe kompani. Ai jeton nė kėshtjellėn e familjes "Schloss Emmeram" me nėnėn dhe motrėn mė tė madhe. Me njė pasuri personale prej 2.3 miliardė dollarėsh ai ėshtė sigurisht njė prej tė rinjve mė tė pėrfolur nė qarqet, ku ai jeton. Njė tjetėr beqar nė listė ėshtė edhe rusi, Roustam Tariko. Tariko u pasurua duke krijuar tregun e vodkės sė quajtur "Russian Standard". Ai ishte i pari nė rusi qė bleu njė makinė "Maybach", ka njė shtėpi nė Sardenjė dhe njė avion privat pėr tė mbėrritur atje. Nė listė ėshtė edhe djalė 27-vjeēar i ish-kryeministrit libanez. Fahd ėshtė djali i vogėl i kryeministrit tė vrarė libanez, Rafik Al-Hariri. Fahd drejton njė biznes mode nė Paris, ku jeton me nėnė dhe motrėn e tij, Hind. Lista vazhdon me emra tė tjerė e mosha tė nga mė tė ndryshmet, ndėrkohė qė pasuria mbetet nė miliarda dollarė dhe statusi prej beqari ėshtė i njėjtė pėr tė gjithė.

Roustam Tariko
Vendbanimi: Rusi
Pasuria: 3.5 miliardė dollarė
Mosha: 46 vjeē
Statusi: Beqar, ka tre fėmijė

Tariko u pasurua duke krijuar tregun e vodkės sė quajtur "Russian Standard". Ai ishte i pari nė rusi qė bleu njė makinė "Maybach", ka njė shtėpi nė Sardenjė dhe njė avion privat pėr tė mbėrritur atje.

Ronald Burkle
Vendbanimi: SHBA
Pasuria: 3.5 miliardė dollarė
Mosha: 55 vjeē
Statusi: I divorcuar, ka tre fėmijė


Manjati amerikan i supermarketėve u nda nga gruaja, Janet nė vitin 1992, pėr t'u bashkuar sėrish pas pesė vitesh, kur ata firmosėn njė dokument, sipas tė cilit ajo merret 30 milionė dollarė nėse ndaheshin sėrish. Ajo e la nė vitin 2002.

Princi Albert von Thurn und Taxis
Vendbanimi: Gjermani
Pasuria: 2.3 miliardė dollarė
Mosha: 24 vjeē
Statusi: Beqar

Ai ėshtė miliarderi i tretė mė i ri nė botė dhe mbi tė gjitha ėshtė me prejardhje mbretėrore. Princi jeton nė njė kėshtjellė tė familjes me nėnėn dhe motrėn. Ai ėshtė pilot i garave me makina.

Fahd Hariri
Vendbanimi: Paris
Pasuria: 2.3 miliardė dollarė
Mosha: 27 vjeē
Statusi: Beqar

Fahd ėshtė djali i vogėl i kryeministrit tė vrarė libanez, Rafik Al-Hariri. Fahd drejton njė biznes mode nė Paris, ku jeton me nėnė dhe motrėn e tij, Hind.

Charles Dunstone
Vendbanimi: Angli
Pasuria: 1.8 miliardė dollarė
Mosha: 44 vjeē
Statusi: Beqar

Sipėrmarrėsi britanik, i cili drejton njė kompani telefonike me vlerė 8 miliardė dollarė thuhet se ėshtė mjaft bujar. Ai u jep pushim gjithnjė punonjėsve, kur ata kanė ditėlindjen dhe u dėrgon dhe njė tortė.

Mark Zuckerberg
Vendbanimi: SHBA
Pasuria: 1.5 miliardė dollarė
Mosha: 23 vjeē
Statusi: Beqar

Djali i artė i teknologjisė ėshtė miliarderi mė i ri nė planet. Ai ka themeluar rrjetin social nė internet "Facebook" nė shkurt tė vitit 2004, nga dhoma e tij e konviktit nė Harvard.

David Ross
Vendbanimi: Angli
Pasuria: 1.4 miliardė dollarė
Mosha: 42 vjeē
Statusi: I divorcuar, me njė fėmijė

Ross ėshtė i dashuruar me artet dhe shpeshherė vė nė skenė opera nė shtėpinė e tij nė fshat. Nė fakt, ai ka ndėrtuar njė skenė nė fund tė lėndinės, pikėrisht pėr kėtė arsye.

Richard Li
Vendbanimi: Hong Kong
Pasuria: 1.4 miliardė dollarė
Mosha: 41 vjeē
Statusi: Beqar

Li i mori para borxh tė atit pėr tė ngritur biznesin e tij, e mė pas arriti tė ngrinte njė pasuri me dhjetė zero. Disa prej interesave tė tij janė fluturimi dhe zhytja.

Sergei Polonsky
Vendbanimi: Rusi
Pasuria: 1.2 miliardė dollarė
Mosha: 35 vjeē
Statusi: Beqar, ka dy fėmijė

Polonsky ka studiuar pėr arkitekturė dhe ėshtė njė prej biznesmenėve mė tė njohur tė pronave tė paluajtshme nė Moskė. Ai ėshtė i pasionuar pas sporteve ekstreme.

Peter Thiel
Vendbanimi: SHBA
Pasuria: 1.2 miliardė dollarė
Mosha: 40 vjeē
Statusi: Beqar

Thiel ėshtė njėri prej themeluesve tė "PayPal", tė cilin ia shiti "eBay" nė vitin 2002 pėr 1.5 miliardė dollarė. Dy vite mė vonė ai u bė investitori i parė i jashtėm i "Facebook".

Shiko profilin e anėtarit http://shqipstar.forummotion.com

Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi